W dniu 25 stycznia 2013 roku uczniowie klas II i III biologiczno- chemicznej mieli okazję wziąć udział w zajęciach na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. W czasie ich trwania uczniowie poznali technikę barwienia bakterii metodą Grama, nauczyli się podstaw pracy mikrobiologicznej. Udowodnili, że w produktach mlecznych znajdują się bakterie, które wzbogacają naszą florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym.
W czasie kolejnych zajęć mieli okazję na żywo zobaczyć pasożyty człowieka, kręgowców i bezkręgowców. Poznali przystosowania pasożytów do życia w ciele żywiciela.
W dniu 4 lutego 2013 roku klasa I i III B będą uczestniczyli w zajęciach dotyczących genetyki i praw dziedziczenia.
Nauczyciel biologii- Kamila Stępień
Dnia 22 stycznia klasy pierwsze – humanistyczna i politechniczno-ekonomiczna – naszego liceum udały się na wycieczkę do Warszawy. Wyjazd zorganizowali Pani Beata Jeziorowska oraz Pan Przemysław Jabłoński. Wczesnym rankiem wyruszyliśmy w drogę, aby jeszcze przed południem rozpocząć zwiedzanie.
Pierwszym punktem na liście atrakcji był Zamek Królewski. Uczestniczyliśmy tam w lekcji muzealnej na temat symetrii. Dowiedzieliśmy się jak ważną rolę odgrywała ona w klasycystycznej architekturze. Charakter lekcji sprawił też, że utrwaliliśmy sobie wiadomości dotyczące samego pojęcia symetrii i innych matematycznych zagadnień.
Następnie udaliśmy się na wykład dotyczący życia i działalności publicznej Jerzego Giedroycia. Ten punkt programu wzbudził zainteresowanie wielu uczniów, którzy brali w nim aktywny udział zadając liczne pytania i dyskutując nad zagadnieniami związanymi z tematem wypowiedzi. Wiele dowiedzieliśmy się o polskiej emigracji i myśli politycznej po II wojnie światowej.
Nieco później odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy. Poświęciliśmy kilka chwil na modlitwę i refleksję. W ciągu następnych czterdziestu minut zdążyliśmy spożyć ciepły posiłek i wsiąść do autokaru.
Jednak czekała nas niespodzianka. Zmierzchało już, gdy zatrzymaliśmy się w sercu Puszczy Bolimowskiej. Tam Pan Dyrektor opowiedział nam o młodych ludziach – niemal naszych rówieśnikach, którzy podczas powstania styczniowego właśnie w tym lesie stacjonowali. Przemowa wywarła na nas silne odczucia. Maszerując w ciemności z pochodniami, z pieśnią na ustach, pogrążeni w zadumie, oddaliśmy hołd bohaterom.
Tym poruszającym akcentem zakończyliśmy nasz wyjazd. I muszę z tego miejsca przyznać, że uważam go za udany. Usłyszeliśmy wiele słów, z których – jestem tego pewien – duża część jeszcze długo pozostanie w naszych sercach i umysłach.
21 stycznia klasy biologiczne I i II brały udział w zajęciach organizowanych przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Podzielono nas na dwie grupy. Każda z grup odbyła ćwiczenia z dwóch tematów. Temat pierwszy to : „Różnorodność histologiczna tkanki nabłonkowej”, drugi temat realizowany był w Zakładzie Antropologii i brzmiał : „Ile faktycznie mamy kości?” Ćwiczenia prowadzone były przez pracowników naukowych Uniwersytetu Łódzkiego panią dr Renatę Bocian oraz panią dr Beatę Borowską-Strugińską.
Mieliśmy okazję dokonać obserwacji mikroskopowych różnych rodzajów nabłonków, ważne cechy budowy przedstawialiśmy na samodzielnie wykonywanych rysunkach. Sporządziliśmy także preparaty z własnego nabłonka pobranego z jamy ustnej. Preparaty te zostały utrwalone i będziemy je obserwować w naszej szkolnej pracowni.
Mnóstwo dobrej zabawy połączonej z nauką było w trakcie układania szkieletu człowieka z 206 luźnych kości. Zajęło nam to sporo czasu, ale dało dużą satysfakcję, gdyż zadanie udało nam się wykonać bezbłędnie.
Zajęcia te rozpoczęły cykl zajęć w ramach współpracy naszej szkoły z Uniwersytetem Łódzkim.
Mimo niskiej temperatury na dworze, w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu panowała ciepła i rodzinna atmosfera spowodowana wspólnym kolędowaniem, które odbyło się 20 stycznia br. o godzinie 17.15. Był to koncert, w którym udział wzięli zarówno uczniowie Szkół Pijarskich, jak i ich absolwenci. Osoby biorące udział w koncercie wykonywały kolędy we własnych aranżacjach. Muzyka była grana na żywo. Artyści grali na gitarach: klasycznej, akustycznej i basowej, a także na skrzypcach, pianinie, flecie, djembie i cajonie.
Największe poruszenie wśród publiczności wywołało brawurowe wykonanie kolędy „Oj maluśki, maluśki”, którą zaprezentowali absolwenci: Michał Janocha, Kacper Kukieła i Paweł Jagoda. Najmłodszą uczestniczką koncertu była siedmioletnia Malwinka, która wraz z Natalią Kędziorą i Ewą Bartoszewską wykonała kolędę „ Gore gwiazda”.
Koncert powstał z własnej inicjatywy uczniów, którzy sami go zorganizowali. Przygotowania do jego realizacji rozpoczęły się pod koniec grudnia. Nad całym przebiegiem koncertu czuwała opiekunka szkolnej scholi - Asia Sierota, a także nauczycielka języka polskiego Pani Beata Jeziorowska, i nauczyciel informatyki Pan Norbert Bruc.
Wspólne kolędowanie miało charakter charytatywny. Dyrektor szkoły, Pan Przemysław Jabłoński, przekazał 1000 zł ze środków działalności Samorządu Szkół Pijarskich dla chorego dziesięcioletniego Igora. Chłopiec ten mieszka niedaleko Łowicza i choruje na stwardnienie guzowate. Koncert zorganizowany przez uczniów był zadedykowany dziesięciolatkowi.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałego występu i dziękujemy tym, którzy poświęcili swój czas, wkładając całe serce w pomoc choremu Igorowi.
Doskonale zaprezentował się Michał Bursa z klasy III humanistycznej Pijarskiego LOKP w etapie okręgowym LIV Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, który odbył się w dniu 19 stycznia na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Rywalizując w gronie 47 uczestników tego etapu Michał zajął I miejsce i zakwalifikował się do etapu centralnego olimpiady, który odbędzie się w dniach 9-10 marca na Uniwersytecie Warszawskim.
Etap okręgowy składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Spośród wszystkich uczestników etapu okręgowego komisja konkursowa do części ustnej zakwalifikowała 10-cioro uczniów, a w końcowej klasyfikacji 8 osób uzyskało awans do etapu centralnego.
Michał Bursa już po części pisemnej zajmował I miejsce z przewagą 3 pkt nad kolejnym uczestnikiem olimpiady. W części pisemnej potwierdził swoją ogromną wiedzę i w końcowej klasyfikacji zwyciężył uzyskując 83% możliwych do uzyskania punktów.
Bardzo dobrze w tej olimpiadzie wypadł także Piotr Parol z klasy I politechniczno-ekonomicznej Pijarskiego LOKP, który zajął 14 miejsce. Do awansu do części ustnej zabrakło mu tylko 4 pkt. Podkreślić jednak trzeba, że był to pierwszy start Piotrka w tej olimpiadzie.
Nauczycielem prowadzącym obydwu uczniów jest p. Elżbieta Rutkowska
10 stycznia 2013r. był to dzień niezwykły dla wielu uczniów naszej szkoły. Bowiem zawitał do Łowicza niecodzienny gość - pan Denis Gérard, przedstawiciel Ambasady Francji. Poniżej wypowiedź jednego z naszych uczniów:
W ramach programu „Lecteur itinerant” przez cały dzień prowadził we wszystkich grupach uczących się tego języka zajęcia tematyczne o Épiphanie, czyli Święcie Trzech Króli, gestach Francuzów i ich znaczeniach, a także o sposobach spędzania wolnego czasu.
Na początku w interesujący sposób zostaliśmy wprowadzeni w świat francuskich tradycji. Zapoznaliśmy się nie tylko, ze sposobami świętowania, ale także z nowym słownictwem Potem, niczym rodowici Francuzi, skosztowaliśmy przygotowanego przez nasze koleżanki ciasta (la galette des rois), w którym to wg tradycji znajdował się migdał. Ten, kto znalazł go w swoim kawałku, zostawał królem lub królową. Dzięki ogromnej energii i bezpośredniości lektora, chętnie podejmowaliśmy tego typu wyzwania, a język francuski nie stanowił żadnej przeszkody w dobrym porozumieniu się.
Można więc śmiało rzec, że takie zajęcia są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych metod nauczania, pozwalają skonfrontować naszą znajomość języka z native speaker’em, a także, co najważniejsze, motywują nas do dalszej nauki.
Panu Denisowi serdecznie dziękujemy za przeprowadzone lekcje, a także mamy nadzieję, że kolejne dwa spotkania nastąpią jak najszybciej. Czekamy z niecierpliwością!
Mateusz Gawroński, uczeń I LO Pijarskiego Liceum
W miniony czwartek (10 stycznia 2013r.) magazyn edukacyjny "Perspektywy" i dziennik "Rzeczpospolita" ogłosiły XV Ogólnopolski Ranking Liceów.
Miło jest nam poinformować, że Pijarskiej Liceum Ogólnokształcące Królowej Pokoju w Łowiczu awansowało w stosunku do rankingu z 2012r. o ok. 300 miejsc i otrzymało dyplom "Srebrnej Szkoły 2013" zajmując 275 miejsce w Polsce.
W województwie łódzkim awans też jest znaczny, z 41 na 22 pozycję.
Wyniki te zawdzięczamy naszym maturzystom z 2012r. Serdecznie im dziękujemy i gratulujemy. Nie byłoby tego sukcesu bez zaangażowania i życzliwości nauczycieli. Życzymy obecnym maturzystom, aby utrzymali pozycję swoich koleżanek i kolegów, a nawet znacząco ją poprawili.
W konkursie brali udział uczniowie gimnazjum uczący się języka niemieckiego. Zadaniem uczniów było przygotowanie kalendarza adwentowego, jakim tradycyjnie obdarowywani są na początku adwentu mieszkańcy krajów niemieckojęzycznych. Uczniowie naszego gimnazjum wykazali się ogromną pomysłowością i włożyli dużo pracy w wykonanie kalendarzy. W poszczególnych okienkach kalendarza (po jednym okienku na każdy dzień adwentu) ukryta była mała niespodzianka: cukierek, czekoladka, fragment tekstu niemieckiej kolędy itp. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną w styczniu, a prace uczniów podziwiać można w holu szkoły.
Konkurs został zorganizowany przez nauczycieli języka niemieckiego: Dorotę Krawczyk, Małgorzatę Rusek-Markus oraz nauczyciela plastyki Annę Rzepecką.
W rozegranych Mistrzostwach Powiatu Łowickiego Juniorów w Szachach Klasycznych doskonale zaprezentował się Wojciech Białas, uczeń klasy trzeciej Pijarskiego Gimnazjum, który w gronie 29 uczestników mistrzostw zajął I miejsce zdobywając tytuł Indywidualnego Mistrza Powiatu Łowickiego Juniorów w tej królewskiej dyscyplinie sportu.
Niech wspaniały Gość - Boża Dziecina zamieszka wśród nas już od chwili poczęcia.
Niech przyjmie nasze dary - postanowienia i spełnienia, byśmy zasłużyli na Gody pełne Eucharystycznej miłości, kolędowej radości, ludzkiej życzliwości, spotkań pełnych pokoju, wszelakiego dobra w gronie rodzinnym w Roku Wiary.
Życzy Wspólnota Pijarskich Szkół Królowej Pokoju.
Łowicz, Boże Narodzenie 2012 r.
W tygodniu przedświątecznym odwiedzili uczniów kl. I-III aktorzy Edukacji Teatralnej "Łątka" z Łodzi - państwo Małgorzata i Artur Zajtowie. Zaprezentowali najmłodszym przedstawienie teatralne pt: "Pastorałka" opowiadające historię narodzin Jezusa, ucieczkę Świętej Rodziny do Egiptu oraz przypomnieli postać groźnego Heroda.
Wszyscy z zapałem śpiewali kolędy, wpatrywali się w bajeczną scenografię, piękne stroje aktorów i poruszające się kukiełki, pacynki, figury i burnaki. Po przedstawieniu p. Małgosia przeprowadziła mini warsztaty teatralne, podczas których przypomniała dzieciom nazwy lalek i sposoby ich animacji. Ośmielone życzliwością aktorów zadawały mnóstwo pytań dotyczących różnych trików teatralnych.
Tak prowadzona edukacja w szkole pijarskiej trwa już 8 lat i przynosi widoczne efekty. Nasze dzieci stają się świadomymi odbiorcami sztuki teatralnej, chętnie jeżdżą do teatrów i sami wcielają się w rozmaite role na szkolnej scenie.
Bożena Siekiera
W dniach od 8 do 12 października 2014 r. odbędzie się kolejna wizyta w ramach wymiany uczniów w programie Comenius Partnerskie Projekty Szkół. Wezmą w niej udział uczniowie trzeciej klasy gimnazjum, pierwszej i trzeciej klasy liceum, a będą to:
•Mateusz Gawroński
•Paweł Piorun
•Szymon Papierzewski
•Marcelina Bryk
•Anna Szymańska