^Na górę strony

Zapowiedzi wydarzeń

mod

Artykuły

Filtr
 • Zebranie semestralne

  Zapraszamy rodziców naszych uczniów na zebranie, które rozpocznie się 23 stycznia o godz. 17.30 na sali gimnastycznej. Pierwszym punktem spotkania będzie podsumowanie w nowoczesnej formie pracy w I semestrze, następnym spotkania z wychowawcami w klasach.

  Zapraszamy!

 • IX Konkurs Czytelniczy

  Informujemy, że finał IX Powiatowego Konkursu Czytelniczego pod hasłem: "Życie rodzinne ciekawsze jest niż bajka- o przygodach Jaśków i Mikołajka" odbędzie się w siedzibie naszej szkoły 28 lutego 2013 r. o godzinie 12.00.

 • Podziękowanie

  Miło jest nam poinformować, że nasze szkoły otrzymały darowiznę od firmy STO w postaci farby oraz tynków wewnętrznych o wartości 12 000zł.
  Serdecznie dziękujemy Panu Prezesowi Tomaszowi Grotowskiemu. Wsparcie w formie darowizny bądź wysokich rabatów otrzymywaliśmy od firmy wielokrotnie od kilkunastu lat. Pozwoliło to nam na pomalowanie elewacji zewnętrznej, jak i pomieszczeń wewnątrz szkoły.

 • Głosowanie

  Polska Prowincja Zakonu Pijarów zgłosiła Hebdów do konkursu “Małopolski Eurolider MRPO” organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Krakowie. Pijarski obiekt został zakwalifikowany do ścisłego finału. Teraz nastał czas głosowania – ten etap potrwa do 18 grudnia br. Można oddać jeden głos dziennie. Zapraszamy do klikania, prosimy też o rozesłanie poniższego linku wśród swych znajomych. Głosować można codziennie, każdy głos jest bardzo ważny! Dziękujemy!

  Należy kliknąć na poniższy link, następnie oddać głos.

  http://www.fundusze.malopolska.pl/eurolider/SitePages/DisplayContest.aspx?List=4eca2d98-5504-4318-b33a-3d50b1703744&ID=10&fUniqueId=2065df11-c652-440d-9213-b1e9c07dca41

 • Goście z Baranowicz w Łowiczu

  Kolejny raz szkoły pijarskie w Łowiczu gościły naszych rodaków z Kresów. Przez pierwszy tydzień grudnia przebywała u nas 15 osobowa grupa maturzystów z polskiej szkoły w Baranowiczach /Białoruś/. 

  W tym roku  do naszej akcji włączyło się również I Liceum Ogólnokształcące im. Chełmońskiego w Łowiczu i przyjęło 6 maturzystów. Młodzież mieszkała u rodzin naszych uczniów. Codziennie uczestniczyła w porannych modlitwach oraz  w wybranych przez siebie lekcjach: z matematyki, fizyki, biologii, chemii, geografii, historii i oczywiście języka polskiego. Przedmioty te będą zdawać w polskim konsulacie na Białorusi, gdyż wszyscy chcą studiować w Polsce.

  W czasie pobytu zwiedzali również okolice Łowicza: Nieborów, Żelazową Wolę i cały dzień spędzili w Warszawie. Wycieczki te były sfinansowane przez łowickie szkoły pijarskie. Młodzież podkreślała serdeczność, z jaką została przyjęta w szkołach i domach, a jednocześnie była bardzo wdzięczna za zorganizowane zajęcia i podarowane im podręczniki i inne pomoce, ponieważ w Baranowicach uczą się tylko języka polskiego, a wiedzę z pozostałych przedmiotów muszą opanować we własnym zakresie.

 • św. Mikołaj w Pijarskiej

  6 grudnia św. Mikołaj odwiedził Pijarskie Szkoły Królowej Pokoju w Łowiczu. Wizytą w każdej z klas wywołał uśmiechy na twarzach zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 • Tematy prezentacji maturalnych

  W dziale "dokumenty do pobrania" znajdują się tematy prezentacji maturalnych na rok szkolny 2012/2013.

  Zachęcamy do pobierania lub wydrukowania.

 • Patrocinium 2012

  W Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu obchody Patrocinium miały w tym roku wyjątkowy charakter. Związane to było z wprowadzeniem do kaplicy szkolnej relikwii św. Józefa Kalsancjusza, patrona szkół chrześcijańskich. W piątek 23 listopada uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Józef Zawitkowski. Po niej relikwie w procesji z udziałem wszystkich uczniów przeniesiono z kościoła do szkoły. Tam umieszczone zostały w specjalnym relikwiarzu z czterema promieniami symbolizującymi śluby zakonne, jakie składają pijarzy, którzy oprócz czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, ślubują szczególną troskę o wychowanie dzieci i młodzieży. Drugie relikwie św. Józefa Kalasancjusza umieszczone zostały w relikwiarzu z 1750 r., który do tej pory znajdował się w skarbcu kościoła. Prawdopodobnie w nim przechowywane były relikwie świętego. Zaginęły po kasacie prowincji pijarskiej przez zaborców. Odnowiony relikwiarz wraz z relikwiami wrócił teraz do kościoła.

  Dalsza część uroczystości miała miejsce na sali gimnastycznej, gdzie szkolna grupa teatralna "ad hoc" wystąpiła ze spektaklem "Most" Jerzego Szaniawskiego, a już na zakończenie rozegrano mecz siatkówki nauczyciele kontra uczniowie. Wcześniej swoje wielkie chwile przeżywali uczniowie klas pierwszych pijarskiej podstawówki.

  źródło: http://lowicz.gosc.pl/doc/1370957.Patrocinium-z-relikwiami

   

 • Przegląd Teatrów Pijarskich - Łowicz 2012

  W niedzielę 18 listopada br., w Łowiczu zakończył się Ogólnopolski Przegląd Teatrów Pijarskich. Do udziału zgłosiło się 150 uczestników z pijarskich placówek: z Bolszewa, Rzeszowa, Warszawy, Krakowa, Łowicza i Poznania. W ramach przeglądu widzowie obejrzeli na szkolnej scenie 10 spektakli:

  Teatr Małego Aktora z Krakowa
  „Miłość mi wszystko wyjaśniła”
  autor: Gabriela Defitowska
  reżyseria: Henryk Redkiewicz

  Teatr Jednego Aktora z Bolszewa
  „Buty zamszowe”
  autor: Pierre Gripari
  reżyseria: Marek Czoska
  monodram: Ewelina Treder

 • Przegląd Teatrów Pijarskich

  Już od piątku w naszych szkołach rusza Przegląd Teatrów Pijarskich. Organizatorami imprezy jest Kuria Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów oraz Pijarskie Szkoły Królowej Pokoju w Łowiczu. Patronat nad Przeglądem potwierdzili między innymi: ks. bp Andrzej Franciszek Dziuba – Ordynariusz diecezji Łowickiej, o. Józef Matras – Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Szkół Pobożnych, o. Marian Galas – Rektor Kolegium oo. Pijarów w Łowiczu, p. Zdzisław Jaskuła - Dyrektor Teatru Nowego w Łodzi oraz p. Lech Śliwonik – Prezes Głównego Zarządu Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie. 

  Przegląd Teatrów Pijarskich został objęty patronatem medialnym przez następujące media: TVP Łódź, Radio Victoria, Tygodnik Ziemi Łowickiej „Nowy Łowiczanin”, Kwartalnik „SCENA”, Gość Niedzielny, oraz przez portale: lowicz.eu, lowiczanin.info, pijarzy.pl. Gośćmi specjalnymi, którzy wystąpią w roli ekspertów, poprowadzą warsztaty i przedstawią spektakl na zakończenie przeglądu są Małgorzata i Artur Zajt – aktorzy, animatorzy edukacji teatralnej z Łodzi. Swój udział potwierdziło przeszło 150 uczniów ze szkół pijarskich z całej Polski. Razem obejrzymy 11 spektakli spośród których w plebiscycie publiczności wyłoniony zostanie najlepszy spektakl. Wszystkie spektakle są inspirowane hasłem: „Myśląc o przyszłości – odkrywać powołanie”. Zapraszamy do Łowicza!

 • Wycieczka na Uniwersytet Łódzki

  12 listopada 2012r. klasa IB Pijarskiego Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunem – panią Kamilą Stępień miała okazję uczestniczyć w wycieczce na Uniwersytet Łódzki. Uczniowie spotkali się tam z dr. hab. Jackiem Patykowskim. Na początku zapoznał on ich z poszczególnymi pomieszczeniami i wyposażeniem pracowni Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Następnie z pomocą pana profesora przeprowadzali doświadczenia, np. spektrofotometrię absorpcyjną chlorofilu oraz badali m.in. właściwości fluorescencyjne tego barwnika. Na koniec profesor Patykowski pokrótce skomentował poczynania uczniów, wyjaśniając interesujące ich zagadnienia i wyraził nadzieję na dalszą współpracę z nimi. „Również i my podzielamy jego entuzjazm i nie możemy się już doczekać, aby ponownie odwiedzić Uniwersytet Łódzki i dowiedzieć się wielu nowych, fascynujących rzeczy” – mówi jedna z uczennic klasy IB, zatem ośmielę się twierdzić, że wycieczkę zdecydowanie należy zaliczyć do udanych.

 • Próbne egzaminy gimnazjalne

  Uczniowie klas IIIa i IIIb naszego gimnazjum pisali w tym tygodniu próbne egzaminy gimnazjalne. Młodzież zmierzyła się z językiem polskim i obcym, pisali  egzamin z historii i WOS-u, rozwiązywali test matematyczny oraz przyrodniczy.

  Zdecydowana część gimnazjalistów uważa, że testy próbne są potrzebne: 

  „Moim zdaniem te trzy dni testów były bardzo potrzebne, ponieważ dzięki temu mogliśmy sprawdzić nasze umiejętności. Testy próbne niosły ze sobą też sprawdzenie siebie, czego jeszcze nie umiem, co muszę opanować, a czym nie muszę się martwić.”- powiedziała jedna z uczennic.

  „Po 3 dniach testów jestem zmęczony. Testy były trudne i pojawiały się w nich treści, których jeszcze nie przerabialiśmy. Mimo to uważam, że testy są potrzebne.”

  „Dzisiaj skończyliśmy pisać próbne egzaminy gimnazjalne. Myślę, że jest to potrzebne, żeby lepiej zapoznać się z całym przebiegiem prawdziwych egzaminów w kwietniu.” 

 • Przedstawienie z okazji 11 listopada

  Przedstawienie z okazji 11 listopada 

  W niedzielę 11 listopada z okazji  Święta Niepodległości uczniowie Pijarskich Szkół przedstawili spektakl słowno-muzyczny pt. „Dziś niepodległa”. Zaprezentowali najważniejsze wydarzenia 20-lecia międzywojennego od powrotu Józefa Piłsudskiego do Warszawy, poprzez konferencję pokojową        w Paryżu, zaślubiny Polski z Bałtykiem i budowę portu w Gdyni. Uczniowie wcielili się w postacie Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Józefa Hallera.

  Główne role w przedstawieniu zagrali: Daniel Wolski, Anna Dziedziela, Aleksandra Pintera, Adam Burzykowski, Mateusz Gawroński i Michał Bursa.

  Oprawę muzyczną przygotował zespół wokalno-instrumentalny.

  Przed spektaklem wystąpił chór szkolny, który zaprezentował pieśni patriotyczne.

  Przedstawienie przygotowali:

  •scenariusz i reżyseria - p. Joanna Kucharek, p. Elżbieta Rutkowska

  •oprawa muzyczna - p. Joanna Sierota

  •światło i dźwięk - p. Norbert Bruc

  •występ chóru - p. Marzena Myszuk

 • Lekcja patriotyzmu dla najmłodszych

  Obchody 11 Listopada w klasach I-III rozpoczęły się już w czwartek 9 listopada konkursem recytatorskim pt. „Kocham Cię, Polsko!”. Wiersze o tematyce patriotycznej recytowało z przejęciem i zaangażowaniem 26 uczniów klas młodszych. Poziom uczestników był bardzo wyrównany, dlatego też wszystkie recytujące dzieci nagrodzone zostały książkami i słodyczami ufundowanymi przez dyrekcję szkoły. 

  Równorzędne pierwsze miejsce zajęli:
  Weronika Gładka (kl. II)
  Piotr Mycka (kl. III)
  Marta Perzyńska (kl. I)

  Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w sobotę 10 listopada podczas tradycyjnego wieczoru piesni patriotycznych, które wspólnie śpiewali dziadkowie, rodzice oraz dzieci. Wieczór ten był dla najmłodszych uczniów naszej szkoły wspaniałą lekcją patriotyzmu.

  Organizatorkami konkursu recytatorskiego i wieczoru pieśni były panie: Bożena Siekiera i Bożena Wojciechowska. 

 • Sztafety pływackie ponownie na podium

  Podczas Rejonowej Licealiady w Sztafetach Pływackich 10 x 50m, która odbyła się w Skierniewicach w dniu 13 listopada 2012 r. sztafety dziewcząt i chłopców Pijarskiego LO wywalczyły trzecie miejsca. Są to najlepsze lokaty  w tej dyscyplinie w historii Pijarskiego LO. Nasi chłopcy musieli uznać wyższość dwóch zdecydowanie lepszych sztafet ze Skierniewic. Na szczególne uznanie zasługują dziewczęta, które na tych zawodach pokonały sztafetę z I LO z Łowicza, czyli tegoroczne mistrzynie powiatu łowickiego.

                                                                                Tadeusz Rutkowski

 • Zebranie listopad

  Uprzejmie informujemy, że w dniu 14.11.2012r. /środa/ o godz. 17.30 w w sali gimnastycznej, odbędzie się zebranie rodziców uczniów uczęszczających do Pijarskiej Szkoły Podstawowej, Pijarskiego Gimnazjum i Pijarskiego Liceum Ogólnokształcącego Królowej Pokoju w Łowiczu.

 • Dwa brązowe medale w Biegu Niepodległości

  Trzy uczennice Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu uczciły święto narodowe w dniu 11 listopada 2012 r. uczestnictwem w jubileuszowym XX Skierniewickim Biegu Niepodległości. Julia Szymkowicz zajęła trzecie miejsce  w kategorii dziewcząt gimnazjum, natomiast w kategorii dziewcząt szkół ponadgomnazjalnych Anna Wojciechowska zajęła również trzecie miejsce, a Izabela Stanisławska była szósta.

  Julka i Ania otrzymały w nagrodę pamiątkowe dyplomy oraz piękne brązowe medale z wygrawerowaną biało-czerwoną flagą, natomiast Izę uhonorowano dyplomem.

  Biegi w poszczególnych kategoriach wiekowych odbywały się po wyznaczonych trasach w sąsiedztwie zalewu Zadębie, a towarzyszyła im piękna jak na tę porę roku pogoda.

                                                                                  Tadeusz Rutkowski

   

 • Przemarsz ulicami miasta

  Tradycją naszej szkoły jest przemarsz patriotyczny z okazji 11 Listopada- święta Odzyskania Niepodległości. Marsz ma za zadanie upamiętnienie wydarzeń prowadzących do odzyskania niepodległości oraz osób, które się do tego przyczyniły. 

  Również w tym roku tradycji stało się zadość i uczniowie wybranych klas liceum i gimnazjum wzięli udział w marszu ulicami naszego miasta. Uczniowie ubrani w stroje z epoki śpiewali pieśni patriotyczne, nieśli flagi i transparenty z portretami takich osobistości, jak: Józef Piłsudski czy Roman Dmowski. Przemarsz zakończył się odezwą do mieszkańców przy pomniku Synom Ziemi Łowickiej.

   

 • Konkursy z okazji Patrocinium

  Nauczyciele poloniści serdecznie zapraszają uczniów naszych szkół do wzięcia udziału w konkursach z okazji Patrocinium 2012.

   Literacki: Aby wziąć udział w konkursie należy do dnia 19 listopada dostarczyć pracę na temat:
  Szkoła Podstawowa:
  1. Nie bogactwo jest przyjacielem, ale przyjaciel bogactwem. (forma dowolna) 
  Gimnazjum i Liceum
  1. „I ciebie, i mnie stworzono do wielkich rzeczy. Nie stworzono nas byśmy przeszli przez życie bez celu. A ową wielką rzeczą jest kochać i być kochanym”- Matka Teresa z Kalkuty. (forma dowolna)

   Recytatorski: poświecony twórczości księdza Jana Twardowskiego pt. "Naucz się dziwić" Konkurs odbędzie się 20 listopada 2012 r.

  Szczegóły u nauczycieli polonistów.

 • Szachowy sukces Zuzi

  Podczas rozegranych w dniach 19 - 25 października 2012 roku   w Księżych Młynach Półfinałów Mistrzostw Polski Juniorów w Szachach Klasycznych ogromny sukces odniosła Zuzanna Mazgaj, uczennica I klasy Pijarskiego Gimnazjum, która w kategorii do lat 13 zdobyła srebrny medal i zakwalifikowała się do finału krajowego w tej dyscyplinie sportu.

  W kategorii piętnastolatków bardzo dobrze na tych zawodach  wystąpili Wojciech Białas i Mateusz Brzozowski, uczniowie klasy III Pijarskiego Gimnazjum, którzy zajęli odpowiednio miejsca V i VII.

  Wszyscy troje reprezentowali w tych rozgrywkach Uczniowski Klub Sportowy „Pałac” Nieborów, w którym rozwijają swoje umiejętności szachowe pod kierunkiem trenera p. Roberta Chojnowskiego.

 • Pływacy mistrzami powiatu łowickiego

  Znakomicie zaprezentowali się pływacy Pijarskiego LO w Powiatowej Licealiadzie w Sztafetach Pływackich 10 x 50m, która odbyła się w dniu 25 października na pływalni łowickiej. Rywalizując w gronie 6 sztafet odnieśli zdecydowane zwycięstwo prowadząc od pierwszej do ostatniej zmiany. Warto nadmienić, że jest to historyczne zwycięstwo w tego typu zawodach, bo pierwsze w dziejach Pijarskiego LO. Łączny czas jaki uzyskali chłopcy (5;13,90 min.) jest nowym rekordem szkoły poprawionym o blisko 20 sek.

  W zwycięskiej drużynie płynęli:

  • Adam Burzykowski
  • Michał Bursa
  • Michał Fijałkowski
  • Jan Jabłoński
  • Marcel Stańczyk
  • Krzysztof Rondoś
  • Piotr Wójcik
  • Paweł Piorun
  • Mariusz Rogowski
  • Maciej Lendzion 

 • Mecz Ligi Mistrzów

  Jak co roku uczniowie Pijarskich Szkół Królowej Pokoju aktywnie uczestniczą jako kibice w Rozgrywkach Ligi Mistrzów w piłce siatkowej. 24.10.2012 roku duża grupa uczniów wspierała jedną z najlepszych drużyn Ligi Mistrzów Skrę Bełchatów w meczu z Fenerbahce Grundig Istanbul. Mecz odbył się w Łodzi w Atlas Arenie przy prawie pełnej widowni.

  Polska drużyna rozegrała bardzo dobry mecz w dwóch pierwszych setach zwyciężając ze zdecydowaną przewagą, dopiero w trzecim secie drużyna Fenerbahce nawiązała równą walkę ze Skrą Bełchatów, po grze na przewagi zawodnicy Skry doprowadzili do zwycięstwa.

 • II Spotkanie Formacyjne Laikatu Pijarskiego

  W dniach 19-21 października 2012 roku, w Sulejówku pod Warszawą odbyło się II Spotkanie Formacyjne Laikatu Pijarskiego. Uczestnicy – 50 osób – reprezentowali pijarskie szkoły, parafie, świetlice i Stowarzyszenie Parafiada z Warszawy, Bolszewa, Elbląga, Poznania, Łowicza, Jeleniej Góry, Rzeszowa i Krakowa. Przybyły osoby, które związane poprzez pracę z pijarskimi dziełami, pragną swoją formację duchową i wzrastanie w wierze przeżywać w charyzmacie kalasantyńskim tworząc Pijarskie Wspólnoty Wiary (PWW). 

  Doświadczeniem rocznej już pracy we Wspólnocie dzieliła się grupa elbląska, ukazując jak w praktyce wygląda formacja, równocześnie odpowiadając na obawy i lęki tych, którzy na tę drogę chcą wejść. 

 • Zabawa szkolna

  25 października odbyła się pierwszy raz w historii naszej szkoły "otwarta" zabawa taneczna. Dyskotekę organizował samorząd Pijarskiego Gimnazjum. Kilka dni wcześniej o wydarzeniu wszyscy zainteresowani zostali powiadomieni w sposób tradycyjny (plakat) oraz za pomocą nowoczesnych źródeł przekazu :) (facebook). Osoby spoza szkoły zapisywały się na listę, zgodnie z którą byli wpuszczani na dyskotekę. Wszyscy bawili się świetnie mimo chwilowej awarii zasilania ;) Oprawę muzyczną zapewnił p.Kacper Kukieła - absolwent naszego liceum. Z pewnością to nie ostatnia tego typu impreza w naszej szkole. 

 • Remonty w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju

  W roku szkolnym 2011/2012 w naszej szkole wykonano następujące remonty i inwestycje:

  - dokończenie remontu wejścia głównego;

  - renowacja elewacji szkoły od strony dziedzińca (ok. 1100m2

  - dokończenie ułożenia kostki i instalacji odwodnienieniowej na wirydarzu;

  - pomalowanie dachu sali gimnastycznej;

  - pomalowanie korytarza I p.;

  - wykonanie instalacji internetu bezprzewodowego w całej szkole.

                                        

         

 • Chorągiew

  CHORĄGIEW SZKÓŁ PIJARSKICH KRÓLOWEJ POKOJU W ŁOWICZU

   

  Chorągiew składa się z

  - płata

  - głowicy

  - drzewca

  - szarfy

   

  Płat chorągwi

  Płatem chorągwi jest tkanina w kształcie kwadratu o boku 105 cm. Jeden z boków jest przytwierdzony do drzewca chorągwi, zaś pozostałe boki płata obszyte są frędzlą złotą szerokości 5 cm.

  Na stronie głównej płata barwy błękitnej, usytuowanej w lewo od drzewca,pośrodku umieszczona jest postać Matki Boskiej Medigirskiej en face, z rozłożonymi ramionami, stojąca na trójdzielnym obłoku, trzymająca w prawej dłoni różaniec. Suknia Królowej Pokoju barwy b. jasno-błękitnej, płaszcz barwy białej (haftowany srebrnym szychem); twarz i dłonie barwy cielistej, włosy barwy czarnej, oczy barwy błękitnej usta czerwone. Wokół postaci matki Boskiej Medigorskiej umieszczona jest inskrypcja o treści: „PIJARSKIE SZKOŁY KRÓLOWEJ POKOJU W ŁOWICZU”, ułożona w kształcie owalu zbliżonego do kształtu owalnych pieczęci parafii OO.Pijarów w Łowiczu, haftowana złotym szychem. W rogach płata umieszczone są cztery naturalizowane akantem heraldyczne lilie o osiach ułożonych po przekątnych płata, haftowane srebrnym szychem z przepaskami haftowanymi szychem złotym.

  Na stronie odwrotnej płata barwy błękitnej , usytuowanej w prawo od drzewca , umieszczona jest pośrodku płata rozłożona księga barwy białej: na jednej stronie księgi (prawej) widnieje emblemat OO.Pijarów w Łowiczu - duża litera „P”, pod jej brzuszkiem monogram „AM” zwieńczony umieszczona w świetle brzuszka koroną dwunastopałkową z krzyżem greckim (równoramiennym): na drugiej stronie księgi (lewej) widnieje wykonana dużymi literami dewiza szkoły o brzmieniu: „WIARA I NAUKA”’ odpowiadająca dewizie Zakonu OO.Pijarów „Pietas et Litterae.” Emblemat łowickich OO.Pijarów i dewiza Pijarskich Szkół w Łowiczu oraz okładki księgi - barwy grafitowej. Powyżej rozłożonej księgi umieszczone są daty nawiązujące do dziejów Pijarskich Szkół w Łowiczu: „1668” i „1995”, haftowane złotym szychem; poniżej księgi umieszczona jest cytata o treści: „Pozwólcie Dzieciom Przychodzić Do Mnie...”, haftowana złotym szychem.

  W rogach płata - identycznie jak na stronie głównej - umieszczone są cztery naturalizowane lilie heraldyczne, haftowane srebrnym szychem z przepaskami haftowanymi szychem złotym.

   

  Głowica chorągwi

  Głowica chorągwi wykonana z białego metalu i w stosownych miejscach oksydowana, wysokości 35 cm 4), składa się ze zwieńczenia głowicy, podstawy w formie puszki oraz tulei mocującej głowicę do drzewca.

  Zwieńczenie głowicy w kształcie koła z wpisana w niego wieloramienną gwiazdą nawiązuje kształtem do wzoru emblematu Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów; wewnątrz koła - pośrodku gwiazdy - umieszczony jest emblemat łowickich OO.Pijarów, identyczny z widniejącym na rozłożonej księdze na odwrotnej stronie płata; korona dwunastopałkowa - trójwymiarowa.

  Na podstawie głowicy w kształcie puszki, wykonanej z białego metalu polerowanego, po stronie głównej płata umieszczony jest skrótowiec w języku greckim (duże litery) „AM OY” 5), zaś po stronie odwrotnej płata umieszczona jest data fundacji chorągwi - „2007”; skrótowiec i data - oksydowane - wystają z lica puszki. W puszce może być umieszczona miniatura aktu poświęcenia i nadania szkole chorągwi.
   

  Drzewce chorągwi.

  Drzewce chorągwi o średnicy 4 cm, wykonane z toczonego drewna bukowego, jest dwudzielne z metalowym łącznikiem na wysokości dolnego brzegu płata oraz okuciem dolnego końca drzewca (stopką); łącznik i stopka wykonane są z białego metalu.

  Na górnym końcu drzewca, tuż pod tuleją, umieszczone są herby: po stronie głównej płata Herb Orła Białego, zgodny z wzorem aktualnego godła państwowego Rzeczypospolitej Polskiej (wz.1990), zaś po stronie odwrotnej płata obecny herb Miasta Łowicza wz.1995); obydwa herby wykonane są z białego metalu krytego stosownymi dla każdego herbu barwnymi emaliami, obwódki tarcz herbów - z metalu żółtego.

  Poniżej herbów RP i m. Łowicza umieszczone są w trzech pionowych rzędach gwoździe honorowe i pamiątkowe, wykonane z białego metalu i oksydowane; kształt gwoździ zbliżony jest do kształtu tarcz uczniowskich Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu.

  Szarfa chorągwi, szerokości 15 cm, o biało-czerwonych barwach Rzeczypospolitej Polskiej, tożsamych z polskimi barwami narodowymi, wykonana jest z tkaniny dwustronnie zszywanej i jest zawiązana w kokardę na tulei głowicy po stronie głównej płata ; wolne końce szarfy, dochodzące do dolnego brzegu płata, obszyte są złotą frędzlą szerokości 5 cm, identyczną z obszyciem wolnych brzegów płata.

  Szarfy pocztu chorągiewnego , szerokości 15 cm, noszone przez lewe ramię do prawego boku (sic!) 6) , wykonane są z wełnianej tkaniny właściwej dla regionalnych strojów łowickich; szarfa dla chorążego (chłopiec) - w barwach portek ubioru męskiego, tj. koloru pomarańczowego ze stosownie dobranymi brążkami, dla przybocznych (dziewczęta) - w barwach fragmentu kobiecego ubioru, tj. wełniaka w kolorach z dominantą niebieską. Szarfy u dołu obszyte są frędzlą srebrną szerokości 5 cm.

   

  P r z y p i s y .

  1) Sposób umocowania płata - do ustalenia z wykonawca drzewca i metaloplastyki.

  2) Chorągiew - jak każdy znak, np. herb) - jest traktowana podmiotowo, a zatem ma s w o j e strony odwrotne dla patrzącego. Stąd w weksylologicznym nazewnictwie nie używa się określeń : strona „prawa” i „lewa” płata - lecz strona „główna” i strona „odwrotna” (ten sposób nazewnictwa wprowadzony został do polskiej weksylologii po raz pierwszy przy opisie sztandaru jednostki wojskowej w ustawie „O znakach Sił Zbrojnych RP” z 1993 r. (niżej podpisany brał udział w 1990 r. w pracach Zespołu Ekspertów MON d/s opracowania projektu tejże ustawy).

  3) W ramach projektu chorągwi Pijarskich Szkół w Łowiczu sporządzone zostały d w i e wersje barwne płatów: o barwie błękitnej w odcieniu błękitu paryskiego o niskim walorze oraz o barwie ciemno-błękitnej w odcieniu błękitu paryskiego o walorze wysokim. Stąd też wynikają t r z y k o n c e p c j e b a r w n e płata chorągwi szkolnej:

  a) strona główna i strona odwrotna - obie w barwie błękitnej

  b) strona główna i strona odwrotna - obie w barwie ciemno-błękitnej

  c) strona główna - w barwie błękitnej, zaś strona odwrotna - w barwie ciemno-błękitnej

  4) Ostateczna wielkość głowicy - do ustalenia z wykonawcą metaloplastyki.

  5) Uwaga: w komputerowym zestawie liternictwa brak jest greckiej litery „Theta”. 6) W polskich tradycjach narodowych szarfy pocztu chorągiewnego (sztandarowego) są pamiątką po bandolierach - skórzanych pasach zakończonych takąż tulejką, używanych do noszenia chorągiewnych weksyliów (stopkę chorągwi wstawiano w tulejkę). Ponieważ chorągiew (sztandar itp.) był zawsze usytuowany przy prawym boku chorążego - bandolier był zawsze zakładany przez lewe ramię do prawego boku !

  Należy zaznaczyć, że noszenie przez poczty sztandarowe szarf do lewego boku, jak to obecnie powszechnie się stosuje , jest obce polskim tradycjom narodowym, bowiem wywodzi się z tradycji rewolucji francuskiej - tamże przez prawe ramię do lewego boku zakładano skórzany pas do noszenia broni białej długiej (tj. szabli, szpady, rapiera etc). Wkrótce na pas zaczęto nakładać „Tricolore” - barwy rewolucji francuskiej.

   
 • Wycieczka do Czech

  50-cioro uczniów trzech klas Pijarskiego LO (I P-E, II M-F i III M-F) uczestniczyło w dniach 17-20 października w 4-dniowej wycieczce do Czech, Kotliny Kłodzkiej i do Wrocławia. Opiekę sprawowali wychowawcy klas:p. Ewelina Kwaczyńska, p. Beata Jeziorowska oraz p. Tadeusz Rutkowski. Program wycieczki obejmował zwiedzanie atrakcyjnej turystycznie stolicy naszych południowych sąsiadów - Pragi, całodzienną wędrówkę po dwóch urokliwych czeskich Skalnych Miastach: Adrszpachu i Teplicach, a także przejście szlakiem wśród Błędnych Skał w Parku Narodowym Gór Stołowych oraz zwiedzanie o Czaszek w Kudowie Czermnej. W drodze powrotnej licealiści zwiedzili Stare Miasto we Wrocławiu oraz obejrzeli Panoramę Racławicką. Podczas trwania wycieczki licealistom sprzyjała przepiękna słoneczna pogoda, a jesienne krajobrazy zapierały dech w piersiach. Podczas wycieczki panowała bardzo dobra atmosfera, której sprzyjało wzorowe zachowanie się jej uczestników.                                                                    

                                                                               Tadeusz Rutkowski

 • Dąb katyński

  Dnia 16 października 2012 r. w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu miała miejsce ważna uroczystość. Uczniowie wraz z nauczycielami upamiętnili śmierć kapitana Polikarpa Rogali, zabitego przez NKWD w Katyniu w 1940 r. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: wnuczki oficera p. Elżbieta Kaczmarek i p. Grażyna Domańska, Burmistrz Miasta Łowicza p. Krzysztof Kaliński, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej p. dr Joanna Żelazko oraz uczniowie klas licealnych i trzecich gimnazjalnych wraz z nauczycielami.

  Po modlitwie prowadzonej przez ojca rektora Mariana Galasa wykład na temat zakłamywania sprawy katyńskiej w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu przedstawiła Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN p. dr Joanna Żelazko. Następnie młodzież klas II H, III M i III H przedstawiła spektakl historyczny pt. „W poszukiwaniu żywych”, do którego scenariusz napisał nauczyciel historii p. Piotr Komuński i wraz z p. Magdaleną Latoszewską wspólnie zrealizował.

  Przedstawienie ukazywało historię rotmistrza Józefa Czapskiego, który na polecenie dowódcy Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR gen. Władysława Andersa rozpoczął poszukiwania polskich oficerów.

  Jak się później okazało zostali oni zamordowani przez NKWD. Spektakl uatrakcyjniały fragmenty filmów dokumentalnych i zdjęć z okresu II wojny światowej oraz piosenki Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu scholi.

  Po przedstawieniu goście, dyrekcja i przedstawiciele klas udali się na Pasaż Władysława Grabskiego, gdzie uroczyście posadzono Dąb Katyński dla upamiętnienia śmierci kpt. Polikarpa Rogali.

  Przez kilka dni na jednym z korytarzy szkoły została zaprezentowana wystawa poświęcona historii życia kpt. Polikarpa Rogali oraz zbrodni katyńskiej.

 • Dziewczęta z Pijarskiego Gimnazjum na podium

  W Powiatowej Gimnazjadzie w Sztafetowych Biegach Przełajowych, która odbyła się na łowickich Błoniach w dniu 10 października, dziewczęta Pijarskiego Gimnazjum zajęły trzecie miejsce rywalizując w gronie 8 sztafet.

  Pijarską sztafetę tworzyły:

  • Julia Szymkowicz

  • Katarzyna Jagoda

  • Michalina Gajda

  • Zuzanna Cieśla

 • Zebranie

  Informujemy, że w dniu 17.10.2012r. /środa/ o godz. 17.30 w klasach, odbędzie się zebranie rodziców uczniów uczęszczających do Pijarskiej Szkoły Podstawowej, Pijarskiego Gimnazjum i Pijarskiego Liceum Ogólnokształcącego Królowej Pokoju w Łowiczu.

  Zapraszamy

Copyright © 2013. / 2014 Pijarskie Szkoły Królowej Pokoju w Łowiczu  Rights Reserved.